Apstiprinātas Rīgas sabiedrības integrācijas pamatnostādnes un rīcības plāns

Rīgas dome trešdien, 25. septembrī, apstiprināja Rīgas sabiedrības integrācijas pamatnostādnes 2019.- 2024. gadam un rīcības plānu.

Dokumenti tika sagatavoti, ņemot vērā to, ka sabiedrības integrācija ir dinamisks divvirzienu process, kurš aptver dažādas sabiedrības dzīves jomas (kultūras, izglītības, pilsonisko un sociālo) un kurā aktīvi un atbildīgi līdzdarbojas daudzveidīgas iedzīvotāju grupas. Rīgas pilsētas integrācijas politikas mērķis ir radīt priekšnoteikumus aktīvai un daudzveidīgai iedzīvotāju grupu līdzdalībai un sadarbībai dažādās dzīves jomās, lai tās attīstītu savus sociālos, kultūras un pilsoniskos resursus, veidotu uz savstarpēju sapratni un cieņu balstītas attiecības un celtu savas dzīves kvalitāti mūsdienīgā, iekļaujošā un multikulturālā pilsētvidē.

Rīgas sabiedrības integrācijas pamatnostādnēs 2019. - 2024. gadam iekļauti seši attīstības virzieni: pilsoniskā līdzdalība un sadarbība (t. sk. NVO darbība un līdzdalība pašvaldības lēmumu pieņemšanā, brīvprātīgo darbs, apkaimju kopienu iniciatīvas), starpkultūru dialogs un iecietība (t. sk. latviskā identitāte un latviešu kultūra, mazākumtautību identitāte un kultūra, atbalsta pasākumi jauniebraucējiem), valsts valoda; sociālā iekļaušanās, informācijas pieejamība, pilsētvides un integrācijas pasākumu infrastruktūras pieejamība.

„Sabiedrības integrācija ir prioritāte visā Eiropas Savienībā. Pašvaldībai, sākot ar ģimeni un skolu, ir svarīgi īstenot galvenos integrācijas uzdevumus. Mums ir jāpievērš liela uzmanība pilsoniskajai audzināšanai, piederības sajūtas savai apkaimei, pilsētai un valstij veidošanai, aicinot ikvienu uz aktīvu līdzdalību, sadarbību un atbildību. Tikpat svarīga ir savas valodas, kultūras, tradīciju, svētku un vēstures izzināšana. Attiecībā uz vēsturi mums vajadzētu pārzināt ne tikai pagātni, bet vairāk raudzīties ar skatu uz nākotni. Integrācijas pamatnostādņu uzmanības lomā ir arī ikvienas sabiedrības grupas iekļaušana, tostarp cilvēku ar īpašām vajadzībām, cienījama vecuma iedzīvotāju, maznodrošināto un citu grupu. Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Projektu un sabiedrības integrācijas nodaļa aktīvi darbojas arī starptautiskā jomā, lai piesaistītu finanšu līdzekļus no dažādām Eiropas Savienības programmām, kuras var izmantot, īstenojot dažādus projektus saliedētas sabiedrības veidošanai,” saka Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane.

Savukārt pamatnostādņu rīcības plānā noteikti konkrēti pasākumi, kas strukturēti atbilstoši augstāk definētajiem integrācijas politikas attīstības virzieniem. Katram pasākumam ir noteikti tā plānotie rezultāti, to rezultatīvie rādītāji un datu avoti šo rādītāju novērtēšanai un apkopošanai. Rīcības plāns tiek izstrādāts ik pa trīs gadiem tā nodrošinot iespēju reaģēt uz izmaiņām integrācijas jomā un pieejamo resursu sadali mērķu sasniegšanai.

Rīgas sabiedrības integrācijas pamatnostādnes ir otrais pēc kārtas Rīgas pašvaldības sabiedrības integrācijas politikas plānošanas dokuments. Pie to sagatavošanas strādāja Rīgas domes nozaru departamenti, un tās tika apspriestas Rīgas domes Konsultatīvajā padomē sabiedrības integrācijas jautājumos.

Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas projektu koordinators, e-pasts: Martins.Vilemsons@riga.lv. Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļa