Ģimenes diena “Nauda, naudiņa – laikiem pāri” Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā

Uz ģimenes dienu “Nauda, naudiņa – laikiem pāri” svētdien, 1. decembrī, aicina Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs. Programmā – plkst. 12.00 un 15.00 ekskursija „Naudas ceļš Rīgā cauri gadsimtiem līdz šodienai”, no 11.00–17.00 radošas darbošanās vietā “Nauda – iepazītā un izdomātā” apskatot, uzzinot, fantazējot, bērni kopā ar vecākiem varēs veikt tematiski rosinošus uzdevumus.

Plkst. 12.00 un 15.00 uz ekskursiju „Naudas ceļš Rīgā cauri gadsimtiem līdz šodienai” bērnus kopā ar ģimenēm aicinās muzeja pedagoģe, vēsturniece Irēna Strēle. Ekskursijas dalībniekiem būs iespēja gan „ielūkoties” rīdzinieku un Rīgas viesu naudas lādēs un maciņos dažādos gadsimtos, gan arī iepazīt un pat “aptaustīt” tur glabātās naudas vienības. Veidosies ieskats, kā nauda tika izgatavota, kā glabāta un tērēta, kā tā pārveidojās un attīstījās dažādu varu ietekmē. Nauda stāsta, tā rāda, tā atklāj. Monētas, naudas ekvivalenti un banknotes. Naudas kalēji, naudas glabātāji, naudas viltotāji, naudas lietotāji. Dzintara ceļš, senākā nauda Latvijas teritorijā un Rīgā, nauda Livonijā, Rīgā kaltā nauda, poļu – zviedru laika nauda, Krievijas impērijas nauda, Latvijas valsts nauda – laika zīmes, laika liecinieki. Naudas ceļš ekskursijas dalībniekus atvedīs līdz mūsdienām.

 No 11.00–17.00 radošas darbošanās vietā “Nauda – iepazītā un izdomātā” bērni, kopā ar savas ģimenes pieaugušajiem, varēs fantazēt, izdomāt un zīmēt savu īpašo naudu, kā arī veikt vēsturisko naudas vienību atveidojumu un arī kādu izzinošu uzdevumu.

Vēl tikai līdz šai svētdienai, 1. decembrim, apskatāmas muzeja izstādes "Kur gūšu Latvijas spēku?" (A.Brigadere) un "Nosargātā Rīga. Bermontiādei – 100".

Ģimenes dienas apmeklējums - ar muzeja ieejas biļeti. Pirmsskolas vecuma bērniem un daudzbērnu ģimenēm ar "3+ Ģimenes karti" – brīva ieeja.

Naudas vara, naudas spēks, naudas noslēpums, nauda – pazudinātāja un glābēja cauri laikiem un paaudzēm. “Nauda ir laiks, jo katrā laikmetā cilvēki ir gatavi maksāt par ko citu”, secinājis mācītājs Juris Rubenis. Žurnālists Džordžs Lorimers atgādina: “Ir labi, ka jums ir nauda un visas tās lietas, kuras par naudu var nopirkt. Bet, ik pa laikam, ir noderīgi pārbaudīt un pārliecināties, ka neesat pazaudējis to, ko par naudu nevar nopirkt”. Tā kā ir sācies Adventes – Ziemassvētku gaidīšanas laiks, iespējams, noderēs latviešu tautas ticējums: “Lai naudas nekad netrūktu, tad Ziemassvētkos to visu nedrīkst izdot”.  

Informācija: Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Komunikācijas darba nodaļā, tel.: 67356676. www.rigamuz.lv; Facebook: Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs/ Museum of Riga History and Navigation , Twitter: @riga_muz ;  Draugiem.lv: Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs             

Pievienotais attēls: Rīgas brīvpilsētas sudraba vērdiņš, 1565.g. Livonijas kara laikā (1558-1583) Rīgas pilsēta 20 gadus (1561-1581) saglabāja de facto politisko un ekonomisko neatkarību brīvpilsētas statusā. Pilsēta turpināja kalt monētas pēc agrākās Livonijas naudas sistēmas.

Informāciju sagatavoja: Ingrīda Lukašēviča, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste, e-pasts: lukasevica@rigamuz.lv