No 16. marta stājas spēkā jauni Covid-19 ierobežojumi; jāstrādā attālināti un iesaka neapmeklēt bērnudārzu

No 16. marta stājas spēkā jauni Covid-19 ierobežojumi; jāstrādā attālināti un iesaka neapmeklēt bērnudārzu

Valdība apstiprinājusi vairākus uzlabojumus epidemioloģiskās drošības pasākumos, kas paredz maksimāli ieviest attālinātu darbu un iesaka atteikties vest bērnus uz pirmsskolas izglītības iestādēm tiem vecākiem, kuri strādā attālināti.
 

Attālinātais darbs
 

No 16. marta klātienē strādāt drīkstēs tikai tie darbinieki, kuru darba specifikas dēļ pienākumus nav iespējams veikt attālināti un iestādes vai uzņēmuma vadītājs ir devis atļauju. Darba devēja pienākums ir noteikt tos darbiniekus, kuriem tiešām ir nepieciešams veikt pienākumus klātienē, lai nodrošinātu darba nepārtrauktību.

Darba devējiem jau ir pienākums nodrošināt darbiniekiem attālinātā darba iespējas, ja darba specifika to ļauj, kā arī darbam klātienē nepieciešamos individuālos aizsardzības līdzekļus. Tāpat darba devējam ir jānosaka atbildīgais par Covid-19 ierobežošanas pasākumu īstenošanu kolektīvā. Ārkārtējās situācijas laikā darba devējs arī vienpusēji var noteikt darbiniekam attālināto darbu.

Papildu drošības prasības darbam klātienē noteiktas valsts un pašvaldību institūcijām. Tiem darbiniekiem, kuriem iestādes vadītājs ir ļāvis strādāt klātienē, jo to pieprasa darba specifika, jānodrošina, ka kabinetā vienlaikus atrodas viens cilvēks. Ja telpā ir vairāk par vienu cilvēku, jānodrošina vismaz 15 kvadrātmetru platība vienam cilvēkam. Ja tas nav iespējams, tad klātienes darbs jāorganizē maiņās, piemēram, darbinieki mainās klātienē ik pārdienas.
 

Izglītība
 

Pirmskolas izglītības iestādes no 16. marta darbu turpinās. Rekomendēts uz bērnudārzu vest tikai tos bērnus, kuru vecākiem jāstrādā klātienē, kā arī tiem, kuru darba specifikas dēļ nav iespējams attālināti vienlaikus strādāt un nodrošināt bērnu pieskatīšanu. Pirmsskolas izglītības iestādēs gan mācību procesa laikā, gan ārpus tā darbiniekiem pareizi jālieto mutes un deguna aizsegs.

Sargājot gan darbinieku, gan bērnu veselību, paredzēts, ka pirmsskolas izglītības iestādēs klātienē nodarbinātajiem reizi nedēļā tiek veikts Covid-19 tests.

Mācības skolās turpinās attālināti. Klātienes konsultācijas pieejamas visiem skolēniem, kam pastāv mācību pārtraukšanas risks, kā arī 12. klašu skolēniem un profesionālās ievirzes izglītības iestādēs. Individuāla praktisko iemaņu apguve klātienē var notikt arī augstskolu studentiem, kuri apgūst dažādu medicīnas un veterinārmedicīnas programmu pēdējo gadu.
 

Sabiedriskais transports
 

Arī turpmāk ārkārtējās situācijas laikā saglabājas spēkā nosacījums, ka sabiedriskajā transportā nedrīkst atrasties vairāk par 50 % no visa iespējamā pasažieru skaita. Tādēļ pasažieriem, izvēloties sēdvietu sabiedriskā transporta salonā, jāievēro marķējums un norādes.

Lai palielinātu distancēšanos un samazinātu pasažieru plūsmu, no 15. marta Rīgā izveidots pagaidu paralēlais autobusa maršruts - 3A, kas kursēs maršrutā no Daugavgrīvas uz centru bet 1. un 5. autobusa maršrutā kursēs garie trolejbusi, kuriem papildus numerācijai tiks pievienots A burts. Citas izmaiņas pasažieru apkalpošanā nebūs un 1. un 5. autobusa maršrutā norīkotie trolejbusi brauks pa to pašu autobusu maršrutu, apstāsies visās maršrutā paredzētajās pieturvietās, kā arī kursēs pēc tāda paša kustības grafika.

Nolemts arī pastiprināt Valsts policijas un pašvaldības policijas kontroles pasākumus.
 

Iebraucēju, Covid-19 pozitīvo un kontaktpersonu uzraudzība
 

No 17. marta visiem, kas Latvijā ierodas no nebūtiska ceļojuma trešajā valstī, par saviem līdzekļiem ir jāveic Covid-19 tests. Ja tā rezultāts būs negatīvs, tad jāievēro pašizolācija savā dzīvesvietā.

Pozitīva rezultāta gadījumā pašizolācija jāpavada kādā no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras noteiktajām tūristu mītnēm un tā arī jāapmaksā. Ja persona uz tūrisma mītni pēc pozitīva rezultāta saņemšanas nedosies brīvprātīgi, tad jāapmaksā būs arī Valsts policijas izdevumi par personas nogādāšanu uz viesnīcu.

Cilvēki ar vieglu Covid-19 slimības gaitu, slimnieku kontaktpersonas un Covid-19 pacienti ar simptomiem pēc ārstēšanās stacionārā var izmantot iespēju pašizolācijas laiku pavadīt viesnīcā, kur lielāko daļu izmaksu sedz valsts – līdz 80% par izmitināšanu, nepārsniedzot 35 eiro un līdz 80% par ēdināšanu, nepārsniedzot 10 eiro.

Jau vēstīts, ka valstī ārkārtējā situācija noteikta līdz 6. aprīlim.
 

Pakalpojumi
 

Iedzīvotāji klātienē var saņemt friziera, manikīra, pedikīra un podologa pakalpojumus. Skaistumkopšanas pakalpojumus var sniegt, ievērojot stingras epidemioloģiskās drošības prasības. Tostarp pakalpojuma sniedzējam būs pienākums par savu darbību paziņot Veselības inspekcijai. Vienlaikus kosmētiķu un skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzēju kosmetoloģijā darbs joprojām nav atļauts. Tāpat klātienē nedrīkst strādāt arī pirtis.

Atļauts individuāli klātienē veikt praktiskās apmācības, tostarp autovadīšanas apmācības un pirmās palīdzības kursus. 

Bēru ceremonijas atļautas arī iekštelpās. Vienlaikus saglabāti visi iepriekšējie nosacījumi par pulcēšanos.

Rūpīgi izvērtējot nepieciešamību un riskus, iespējama individuālo fotopakalpojumu sniegšana ārtelpā ar nosacījumu, ka tajā piedalās viens fotogrāfs un viens klients un starp abiem ir ievērota vismaz divu metru distance.
 

Tirdzniecība
 

Lai mazinātu apmeklētāju drūzmēšanās iespējas, veikalos un tirgus paviljonos jānodrošina 25 kvadrātmetru platība vienam apmeklētājam un redzamā vietā pie ieejas jāizvieto informācija par maksimālo pieļaujamo apmeklētāju skaitu.

Apmeklētāji veikalā drīkst doties pa vienam, izņemot cilvēkus, kam ir nepieciešama asistenta palīdzība un bērnus līdz 12 gadu vecumam kopā ar vienu pilngadīgu personu. Veikalu apmeklētāji tiek aicināti ievērot tirdzniecības vietās noteiktās prasības - nedrūzmēties pie ieejas, izmantot groziņus vai ratiņus, sekot mērķējumam.

Valsts policijai un pašvaldību policijai ir tiesības pieņemt lēmumu par tūlītēju tirdzniecības vietas slēgšanu apmeklētājiem uz laiku līdz septiņām dienām. Šādu lēmumu var pieņemt gan par atsevišķu veikalu, gan visu tirdzniecības centru kopumā atkarībā no pārkāpuma un atbildības.
 

Mazumtirdzniecība klātienē
 

Klātienē veikalos, kuros vismaz 70% no preču sortimenta ir pārtikas preces, drīkst tirgot visu preču sortimentu. Līdzīgi arī veikalos, kuros vismaz 70% no preču sortimenta ir higiēnas preces, arī drīkst klātienē pārdot visas pārējās preces. Arī grāmatnīcās drīkst pārdot visu preču sortimentu.

Darbu līdzšinējā ārkārtējās situācijas regulējuma ietvaros turpina aptiekas, optikas preču veikali, degvielas uzpildes stacijas. Citās tirdzniecības vietās joprojām drīkst pārdot pārtikas preces, higiēnas preces, pirmās nepieciešamības saimniecības preces, mobilo telefonu priekšapmaksas kartes, tabakas izstrādājumus, dzīvnieku barību un preces, sabiedriskā transporta biļetes, mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus, kā arī mājražotāju lauksaimniecības produkciju un ziedus.

Klātienē iegādāties drīkst elektropreču aksesuārus (vadus, pagarinātājus, lādētājus), līdzekļus kaitēkļu iznīcināšanai (dezinsekcijai un deratizācijai), kā arī, pavasarim tuvojoties, nozīmīgos stādus, dēstus, sīpolus, gumus un sēklas, substrātus un daļu materiālu augsnes ielabošanai.