Rīga un Eiropas galvaspilsētas vada programmu kultūras iekļaušanas veicināšanai

Rīga un Eiropas galvaspilsētas vada programmu kultūras iekļaušanas veicināšanai

Pilsētas visā pasaulē strauji aug un mainās. Paredzams, ka līdz 2050. gadam 68% pasaules iedzīvotāju dzīvos pilsētu teritorijās. Visā pasaulē ir pierādīts kultūras pienesums gan ekonomikā, sociālo jautājumu risināšanā, pilsētu tēla veidošanā. Tomēr daudziem cilvēkiem mākslas un kultūras pasaule joprojām nav pieejama.

Astoņas Eiropas pilsētas - Amsterdama, Dublina, Lisabona, Londona, Rīga, Sofija, Tallina un Viļņa - sadarbosies iekļaujošās kultūras politikas jomā, lai ar jaunizveidotā tīkla ar nosaukumu ACCESS aplīdzību darītu kultūru pieejamāku visiem. Mērķis ir panākt reālas pārmaiņas kultūras politikas veidošanā Eiropā un tā rezultātā nodrošināt kultūras pieejamību visiem iedzīvotājiem.

Daudzveidība ir gan spēks, gan izaicinājums

Pilsētu daudzveidīgais sociālais, ekonomiskais un etniskais fons, kā arī dažādās reliģijas un dzīvesveids nodrošina ideālu augsni inovācijām. Tajā pašā laikā pilsētām jāsaskaras ar pieaugošu sociālo, ekonomisko un ģeogrāfisko nevienlīdzību. Izolācija un politiskā polarizācija, ko nereti izraisa izpratnes trūkums starp dažādām iedzīvotāju grupām, radot lielas problēmas sabiedrībai. ACCESS tīkls uzskata, ka kultūra spēj veicināt labāku sapratni starp un par cilvēkiem, vairot empātiju pret citiem un veidot izpratni par cilvēku pieredzes un kultūru daudzveidību.

Pilsētas kā virzošais spēks
Centieni izmantot kultūru kā virzītājspēku daudzveidīgākas, iecietīgākas un integrētākas pilsētas veidošanā nav nekas jauns, taču iepriekš tie vēl nekad nav materializējušies šāda kalibra pilsētu pašvaldību starptautiskā partnerībā. Astoņas partnerpilsētas raksturo atšķirīgs iedzīvotāju skaits, uzskati, vēsture un politiskās struktūras, bet vieno tas, ka, būdamas valstu galvaspilsētas un arī lielākās pilsētas, lielo pilsētu starptautisko tīklu dalībnieces, valsts ekonomikas virzītājas, vienas no sociālās un kultūras identitātes veidotājām, tās saskaras ar līdzīgiem pienākumiem un izaicinājumiem.

Kultūras politikas nozīme
Esošā pilsētu kultūras politika un stratēģijas nespēj sasniegt visus iedzīvotājus, kā rezultātā kultūras pakalpojumu un piedāvājumu pieejamība mūsu pilsētās nav vienmērīga un vienlīdzīga. Šīs sadarbības mērķis ir iegūt labāku izpratni par pilsētu iedzīvotāju kopienu, lai mēs mūsu pilsētās varētu panākt efektīvu un iekļaujošu iesaisti kultūrā, koncentrējoties uz šādiem trim galvenajiem politikas izaicinājumiem: datu un informācijas iegūšana un apkopošana, kultūras aktivitāšu pārklājums visā pilsētā, līdzdalības paplašināšana.

Vairāk informācijas
Ar ACCESS tīkla starpniecību astoņas Eiropas pilsētas ir apņēmušās padarīt kultūru pieejamāku visiem iedzīvotājiem, nodrošinot, ka nepietiekami pārstāvētās balsis tiek iekļautas kultūras aktivitātēs visā pilsētā. ACCESS ir Eiropas starpreģionu sadarbības programmas URBACT III projekts un to līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds. URBACT misija ir dot iespēju Eiropas pilsētām sadarboties un izstrādāt integrētus risinājumus kopējiem pilsētu izaicinājumiem. Plašāku informāciju skat.:https://urbact.eu/