Foto

Svētdien Rīgas Domā noslēgsies II vēsturiskie ērģeļu svētki

Svētdien, 14.oktobrī, plkst.18.00 Rīgas Doma katedrālē notiks vērienīgs maratonkoncerts II vēsturisko ērģeļu svētku Latvija – ērģeļu zeme ietvaros.

Notikumā dalību ņems divdesmit deviņi Latvijas  ērģelnieki no visiem Latvijas novadiem, kā arī solisti. Mūziķi ir apvienojušies, lai glābtu Liepājas Sv. Annas baznīcas ērģeles (1913), kuras ir trešās lielākās četru manuālu vēsturiskās ērģeles Latvijā. Ērģeles ar 56 reģistriem ir uzbūvējusi slavenā E.F.Walcker&co ērģeļbūves firma. Vairākus gadu desmitus šīs ērģeles neskan, jo ir nepieciešama restaurācija. Savulaik Liepājas Svētās Annas baznīcā notika aktīva koncertdarbība, kuras aizsācējs bija izcilais latviešu komponists Alfrēds Kalniņš. Ērģeles ir īpašas ar tālskani (ierīce, ar kuras palīdzību ērģeļu skaņa tiek aizvadīta līdz altārim). Baltijā ir tikai divi šāda tipa instrumenti, un abi ir uzbūvēti Latvijā – Liepājā un Slokā.

Simboliski II vēsturisko ērģeļu svētku ietvaros Latvijas ērģelnieki aicinās ziedot šim unikālajam instrumentam, atskaņojot latviešu un ārzemju ērģeļmūziku uz Rīgas Doma baznīcas instrumenta, kas ir šo ērģeļu vecākā māsa. Projekta ietvaros būs apskatāma bērnu un  jauniešu zīmējumu izstāde “Mana ērģeļu zeme’’, kas tapusi sadarbībā ar Latvijas mākslas skolām 2017.gadā. Izstāžu veidošanā ņēma dalību vismaz 200 bērni un jaunieši. Klausītājiem būs ekskluzīva iespēja video translācijā  vērot ērģelnieku spēli pie Rīgas Doma ērģelēm.

Vēsturisko ērģeļu svētku mērķis ir aktualizēt un pievērst sabiedrības uzmanību Latvijas izcilākajām vēsturiskajām ērģelēm, par kurām sabiedrībai ir maz zināms. Ir būtiski atklāt Latvijas iedzīvotājiem un ārvalstu viesiem  neizmērojamo, vēsturisko mantojumu, kas ir dzimtajā dievnamā un  ir novērtējams ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas kontekstā. Tādēļ jau otro gadu ērģelnieces Ilona Birģele un Diāna Jaunzeme – Portnaja  projekta ietvaros rīko ērģeļmūzikas koncertus Latvijas dievnamos, kur ir skanošas, vēsturiski nozīmīgas ērģeles. Ikkatrs tiek aicināts apceļot Latvijas novadus, klausoties un salīdzinot vēsturisko instrumentu skanējumu, tā apzinot mūsu valsts kultūrvēsturisko lepnumu. Otro gadu klausītājiem tiek piedāvātas dažādas interesantas koncertprogrammas, kurās dalību ņem izcili Latvijas un ārvalstu mūziķi.

Ieeja par ziedojumiem Liepājas Sv.Annas baznīcas ērģelēm.

Ziedojumus ir iespēja ieskaitīt arī draudzes kontā ar norādi  "Ziedojums Liepājas Sv.Annas ev. lut. baznīcas ērģelēm" Konta numurs -  LV28UNLA0050018017806 (bankas kods UNLALV2X), reģ.nr.90000097406.

Projektu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Rīgas Doms.
Organizē – Biedrība mūzikas aktivitātēm Pleno.
https://www.facebook.com/LatvijaErgeluzeme/

Materiālu sagatavoja Ilona Birģele, biedrības mūzikas aktivitātēm „Pleno” valdes locekle, ilonakatole@inbox.lv

 

Galerijas

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit