Mācību process skolā ir sācies, visi cenšas pielāgoties jaunajam mācību organizēšanas procesam. Izglītības un zinātnes ministrija ir apkopojusi tos jautājumus, ko visvairāk nākas saņemt no vecākiem. Varbūt tas palīdz atrast atbildi uz kādu no situācijām. Ieskaties!
Vai jaunais 2020./2021. mācību gads notiks klātienē?
Jā, saglabājoties pašreizējai epidemioloģiskajai situācijai Latvijā, jauno mācību gadu plānots uzsākt klātienē visos izglītības posmos – pirmsskolā, sākumskolā, pamatskolā, vidusskolā, kā arī profesionālajā un augstākajā izglītībā. Tas attiecas arī uz interešu izglītību un profesionālās ievirzes izglītību. Vispārējā izglītībā iestādēm jānosaka, vai mācību process notiks klātienē, daļēji attālināti, vai attālināti (A, B vai C medelis), ņemot vērā skolas ietilpību, skolēnu skaitu un iespējas organizēt personu plūsmu tā, lai neradītu drūzmēšanos un klašu grupas pēc iespējas nesatiktos. Vairāk Valsts izglītības satura centra un Skola2030 vadlīnijās.
Kādos apstākļos varētu atgriezties pie attālinātā mācību procesa?
Ja izglītības iestādei nav iespēju nodrošināt personu plūsmu nepārklāšanos, kā arī citus epidemioloģiskās drošības pasākumus, skola var lemt par daļēji attālināta mācību procesa īstenošanu.
Kas jāņem vērā bērnam, dodoties uz skolu klātienē? Vai jāievēro īpaši noteikumi?
Tā kā ne tikai skolā, bet visur publiskās vietās pamata principi Covid-19 risku mazināšanai ir informēšana, distancēšanās, higiēna un sava veselības stāvokļa uzraudzība, tas jāskaidro un jāmāca arī bērniem. Skolas arī domā par to, kā labāk bērniem izskaidrot stingro drošības pasākumu ieviešanu un kā tos labāk īstenot. Dezinfekcijas līdzekļiem ir jābūt pieejamiem un bērni var mācīties tos pareizi lietot kā mājās, tā arī skolā. Vairāk par piesardzības pasākumiem tīmekļvietnē. Turklāt katra skola izstrādā savus iekšējās kārtības noteikumus Covid-19 riska mazināšanai, kas visiem jāievēro, un par tiem tiks informēti arī vecāki. Jāatceras arī, ka bērnam ar elpceļu slimības simptomiem nevajadzētu doties uz skolu.
Vai vecāki varēs justies droši par saviem bērniem skolā?
Skolas ļoti nopietni gatavojas jaunajam mācību gadam un atbildīgi plāno savu darbu, ņemot vērā visus piesardzības pasākumus un vadlīnijās izteiktos ieteikumus. Ja ir kādas bažas vai jautājumi, to visu noteikti pirms mācību sākuma jāpārrunā ar klases audzinātāju, ja nepieciešams - skolas vadību.
Kā tiks kontrolēts, vai skola ievēro epidemioloģiskās piesardzības pasākumus?
Pirms jaunā mācību gada Izglītības un zinātnes ministrija vispārizglītojošajām skolām nosūtīja aptauju, kurā skolas lūgtas sniegt informāciju saistībā ar piesardzības pasākumu īstenošanu Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai un plānoto mācību procesa organizēšanu. Nepieciešamības gadījumā IZM kopā ar kolēģiem no Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) visa gada garumā konsultēs un praktiski iesaistīsies radušos problēmjautājumu risināšanā. IZM gaidīs informāciju no skolām, ja kādai izglītības iestādei būs nepieciešams atbalsts, bet bez vajadzības kontroles neveiks. Ja rodas jautājumi par piesardzības pasākumu ievērošanu, jāsazinās ar skolas atbildīgo personu, jo katrā skolā tāda būs noteikta. Ja neizdodas situāciju atrisināt, var vērsties IKVD Uzraudzības departamentā, kontaktinformācija šeit.
Vai skolai būs jāziņo ministrijai, ja skolā tiks konstatēta saslimšana ar Covid-19 infekciju?
Ministrija aicina skolas atcerēties, ka saistībā ar epidemioloģisko situāciju primārā iestāde, kura infekcijas uzliesmojuma gadījumā nekavējoties jāinformē, ir Slimību profilakses un kontroles centra attiecīgā reģionālā nodaļa. Ja epidemiologi pieņems lēmumu par karantīnas noteikšanas nepieciešamību atsevišķai klasei vai skolai, iestādes dibinātājam par to noteikti jāziņo Izglītības kvalitātes valsts dienestam.
Kā notiks interešu izglītības nodarbības izglītības iestādē pēc mācību stundām?
Covid-19 laikā noteikts - mācības organizēt pa klasēm vai izglītības pakāpēm, bet interešu izglītības nodarbībās satiekas dažādi skolēni.
Pirms organizēt ārpusstundu aktivitātes, kas nav tieši saistītas ar bērnu pieskatīšanu un izglītošanu (pulciņus vai nodarbības ar dažādu grupu vai klašu bērniem un pieaicinātiem skolotājiem vai pulciņu vadītājiem), izglītības iestāde izvērtē un mazina riskus, paredzot distancēšanās un higiēnas prasību īstenošanu. Detalizēta informācija, kā tiks oragnizēta interešu izglītība, ir iekļauta vadlīnijās, kas publicētas IZM tīmekļvietnē. Jāuzsver, ka vecākiem būtu rūpīgi jāapdomā, vai bērnam nepieciešams apmeklēt vairākas interešu izglītības nodarbības, jo interešu izglītība valstī nav obligāta un lēmums par tās izvēli Covid-19 riska apstākļos ir vecāku atbildība.
Kā tiks organizēts ēdināšanas process? Vai būs ierobežojumi ēdināšanas vietai?
Izglītības iestādei ir jāvienojas ar ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju par labāko risinājumu, ievērojot mācību stundu sarakstu/plānojumu, kā arī ņemot vērā iestādē pastāvošo skolēnu plūsmu plānojamu, lai mazinātu to bērnu skaitu, kas nonāk ciešā kontaktā, un iespēju robežās mazina šo grupu vai klašu savstarpējo sastapšanos.
Vai tiešām bērnudārzā vecāki nevar doties līdzi bērnam grupiņā, ja mazais pirmo reizi dodas uz bērnudārzu?
Lai mazinātu pulcēšanās iespējas un ievērotu distancēšanos, bērnudārzs bērnu pieņemšanu un nodošanu vecākiem organizē pēc iespējas pie iestādes ieejas vai teritorijā. Bet jaunāko grupu bērniem adaptācijas laikā nepieciešamības gadījumā vecāku klātbūtni nodrošina pēc iespējas nošķirti no citiem bērniem, piemēram, atsevišķā telpā.
Vai, sākoties jaunajam mācību gadam, skolai ir tiesības prasīt vecākiem iesniegt apliecinājumu, ka bērns un ģimene pēdējo 14 dienu laikā nav bijuši ārvalstīs?
Ne Ministru kabineta 09.06.2020. noteikumos Nr.360, ne IZM ieteikumos piesardzības pasākumiem nav noteikts vecāku pienākums iesniegt vai skolas tiesības pieprasīt apliecinājumu par bērna un ģimenes atgriešanos no ārvalstīm, kontaktu ar Covid-19 saslimušajiem vai kontaktpersonām. Tāds apliecinājums ārkārtējās situācijas laikā (līdz 11.05.) bija jāiesniedz vienīgi pirmsskolās. Ja skola tomēr pieprasa vecākiem iesniegt šādus apliecinājumus, aicinām vērsties pie pašvaldības izglītības speciālista vai Izglītības kvalitātes valsts dienestā.
Par MK 2020. gada 9. jūnija noteikumu Nr. 360 „Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” 2. septembra grozījumiem
Līdz šim bija paredzēts, ka skolā pusdienu starpbrīdim jābūt ne īsākam par 30 minūtēm. Vai Covid-19 apstākļos nav iespējamas atkāpes?
2020. gada 3. septembrī stājās spēkā grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai, kas nosaka – izglītības iestāde var atkāpties no strikta 30 minūšu starpbrīža prasības, ja to objektīvi nav iespējams īstenot piesardzības pasākumu ietvaros.
Ja epidemioloģiskās situācijas dēļ tiks ieviestas attālinātas mācības kādā skolā vai klasē, vai 1.-4. klašu skolēni saņems brīvpusdienas?
Jā! Šādā situācijā 1.- 4.klašu skolēnu ēdināšanas pakalpojumu nodrošina pašvaldība, kuras administratīvajā teritorijā deklarēta bērna dzīvesvieta, kas jau saņēmusi valsts budžeta līdzekļus brīvpusdienu nodrošināšanai. Pašvaldības sadarbosies un savstarpēji veiks saņemtās valsts budžeta dotācijas pārskaitīšanu, ja izglītības iestāde un bērns atrodas dažādās administratīvajās teritorijās.
Vai Latvijas sportistiem, kuri atgriežas no sacensībām “sarkanajā sarakstā” ietvertajās ārvalstīs, obligāti jāievēro 14 dienu pašizolācija, tādējādi pārtraucot treniņu procesu?
Nē! Uzturoties ārpus Latvijas ilgāk par trīs dienām, sportistiem atgriežoties ir jāuzrāda dokuments par Covid-19 laboratorisko izmeklēšanu, kas veikta ne agrāk kā trīs dienas pirms ierašanās Latvijā, un tam jābūt negatīvam. Tāpat tests būs jāveic 24 h laikā pēc atgriešanās Latvijā. Ja arī tas būs negatīvs, sportisti un sporta darbinieki varēs turpināt treniņu procesu un dalību sacensībās, ievērojot noteiktus piesardzības pasākumus. 5-7 dienā būs jāveic vēl viens tests Covid-19 diagnostikai.
Vai šie izņēmumi attiecas uz visiem sportistiem?
Šie izņēmumi ir attiecībā uz Latvijas pieaugušo izlases, Latvijas Olimpiskās vienības, Latvijas Paralimpiskās vienības, kā arī starptautiskajās līgās startējošiem Latvijas komandu sportistiem olimpiskajos, paralimpiskajos un tehniskajos sporta veidos un disciplīnās un viņus apkalpojošiem sporta darbiniekiem.
Kas un kā kontrolēs noteikumu uzraudzību?
Lai nodrošinātu uzraudzību un izvērtētu atbilstību noteiktajām sportistu un sporta darbinieku kategorijām, personu saraksts tiks saskaņots ar Izglītības un zinātnes ministriju un apkopojošā veidā publicēts biedrības “Latvijas Sporta federāciju padome” tīmekļvietnē.
Avots: www.izm.gov.lv