Sabiedrības integrācijas projekta “Prieks mācīties kopā!” ietvaros Rīgas 85. vidusskolā labiekārtota telpa klusuma un apzinātības praksei. Nodarbības 1.- 4. klašu skolēniem vada skolas psiholoģe Aiva Ozoliņa.
Reizi dienā neliela skolēnu grupa, ievērojot visus drošības noteikumus, dodas uz “klusuma stundu”. Nodarbības laikā bērni mācās atpazīt un trenēt “apzinātu” ķermeni, apzināti klausīties vai atpazīt un pieņemt savas emocijas. Uz īpašiem matračiem, spilveniem vai soliņiem viņi ieņem meditācijai raksturīgas pozas, mācās elpot un mēģina ieklausīties klusumā. Vingrinās sadzirdēt skaņas telpā un ārpus tās, kā arī ieklausās sevī. Kāds dzird sirds pukstus vai vēdera burkšķēšanu, citam izdodas lasīt domas. Dzirdēto un saprasto bērni fiksē “Klusuma žurnālā”. Klausīšanās prasmju attīstībai un skolēnu priekam lieliski noder bagātīgais skaņas instrumentu klāsts. Piemēram meditācijas minūti ievada “skanošā bļoda”, skaņas dabā saklausīt rosina “pērkonduna” un “lietuskoks”. Citi instrumenti plauktā vēl gaida savu kārtu, jo klusuma un apzinātības nodarbības pēc projekta noslēguma turpināsies.
Nodarbību mērķis ir veicināt skolēnu sociāli emocionālo pašregulāciju, nodrošinot skolā labvēlīgu mācību procesu sekmējošu vidi. Apzināts ķermenis, iemaņas elpošanā un spēja pārvaldīt savas emocijas ir būtisks faktors pašvadītam mācību procesam.
Katra skolēnu grupa apmeklē 8 -10 nodarbības. To laikā viņi paplašina priekštatu par apzinātu ķermeni, klausīšanos, elpošanu un emocionālo pašregulāciju. Lai padziļinātu izpratni un nostiprinātu zināšanas, katrai tēmai veltītas vairākas nodarbības, izmantoti atšķirīgi metodiskie materiāli un līdzekļi.
Nodarbībās Aiva Ozoliņa izmanto metodiku, ko deviņu mēnešu laikā ir apguvusi “Klusuma skolā” - Ineses un Ivo Strantes vadītajos pedagogu profesionālās pilnveides kursos. Ar metodiskajiem materiāliem un zināšanām viņa labprāt dalās skolotāju kolektīvā. Skolotājiem nosūtīts metodikas apraksts un ir dota iespēja Klusuma skolas pasniedzēju vadīto nodarbības vērot videoierakstā. Trauksmainajā pandēmijas un daļēji attālinātā izglītības procesa laikā, šīs miera un klusuma minūtes skolā palīdz mazināt stresu un uzturēt sociāli emocionālo līdzsvaru.
Projekts “Prieks mācīties kopā!” notiek Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.
Sagatavoja: Anda Zariņa projekta koordinatore