Šā gada 22. maijā jau 13. reizi Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) notika “Saules Kauss” noslēguma pasākums - Saules transportlīdzekļu sacensības skolēniem.
Lai gan šogad noslēguma pasākums notika attālināti, konkursa gaisotne bija ne mazāk aizrautīga, pateicoties “Saules kausa” organizatoru komandai, kuras vadībā norisinājās sacensības ar dalībnieku būvētajiem automašīnu, laivu un lidmašīnu modeļiem. Šogad līdz sacensībām savus modelīšus varēja nogādāt 18 komandas no Jūrmalas, Rīgas, Ilūkstes, Krāslavas, Strenčiem un Jelgavas. Kopumā pasākuma “Saules kauss 2021” sacensību noslēguma dienā attālināti piedalījās 46 dalībnieki, no kuriem 3 skolēni un skolotājs bija klātienē ar savu lidmodeli.
Plkst.10.00 pasākumu atklāja LU CFI direktors akadēmiķis Mārtiņš Rutkis. Iedvesmojošus vārdus skolēniem teica arī Rīgas pašvaldības aģentūras “Rīgas Enerģētikas aģentūra” direktora vietniece Evita Riekstiņa. Pēc tam sekoja konkursa organizatoru un galveno tiesnešu – LU CFI pētnieku Aināra Knoka un Pētera Lesničenoka - instrukcijas un novēlējumi konkursa dalībniekiem.
Automašīnu ātruma sacensībās tautas klasē
- 1. vietu ieguva "Saules komanda" (Jūrmala),
- 2. vietu - "Land Æ" (Rīga),
- 3. vietu - "Eksāmenu nelikām" (Rīga).
Automašīnu ātruma sacensībās nestandarta klasē
- 1. vietu ieguva "Saules komanda",
- 2. vietu - "Kraukļi" (Strenči),
- 3. vietu - "Princesītes" (Strenči).
Automašīnu spēka sacensībām tautas klasē neviens nepiedalījās, toties piedalījās nestandarta klasē
- 1. vietu ieguva “Saules komanda”, kas spēja pavilkt vairāk nekā 300 gramu atsvaru,
- 2. vietu - "Feniks" no Jelgavas. Viņu modelītis spēja pavilkt 250 gramus,
- 3. vietu dalīja - "Princesītes" un "Kraukļi", spējot izkustināt no vietas pamatni, bet ne papildu svaru.
Laivu ātruma sacensībās tautas klasē
- 1. vietu izcīnīja "Princesītes",
- 2. vietu – “Raiņa bērni” (Ilūkste),
- 3. vietu – Ozoli (Ilūkste).
Laivu ātruma sacensībās nestandarta klasē
- 1. vietu izcīnīja "Saules komanda",
- 2. vietu – “Pelmeņi” (Strenči),
- 3. vietu – “Kraukļi”.
Pasākuma ietvaros jauniešiem bija iespēja klausīties vieslektoru stāstījumus par aktuālām inovācijām, tehnoloģijām un citiem nākotnes risinājumiem, izmantojot alternatīvo enerģiju. Rīgas enerģētikas aģentūras pārstāvis Jānis Andiņš stāstīja par pirmo mobilitātes punktu Rīgā VEF teritorijā un gājēju un velosipēdistu skaitītāju. RigaTechGirls pārstāve Līna Sarma dalījās ar radošās programmēšanas (creative computing) plašo pielietojumu dažādās nozarēs – mākslā, mūzikā, arhitektūrā, kā arī iedrošināja meitenes apgūt programmēšanu. Rīgas Brīvostas valdes priekšsēdētājs Viesturs Zeps iepazīstināja ar Rīgas brīvostas darbību un plānotajām inovācijām – dronu tehnoloģiju pilotprojektu brīvostas teritorijā, hidrodinamisko modeli vēja un Daugavas ūdens plūsmas noteikšanai, peldošo salu – interesantu pilsētvides objektu, kā arī minēja nākotnes ostas risinājumus, kuros plāno izmantot saules paneļus un ūdeņradi. Latvijas medicīnas tehnoloģiju jaunuzņēmuma "Exonicus" līdzdibinātājs Sandis Kondrāts stāstīja par traumu 3D simulatoru, kuru izmanto ASV armija. Lekciju daļu noslēdza Kristaps Brass no SPH Engineering, prezentējot ārtelpu dronu šovus un dronu tehnoloģiju dažādo pielietojumu, piemēram, meklējot pazudušas lidmašīnas.
“Saules Kauss 2021” noslēgumā notika uzvarētāju virtuāla apbalvošana, bet reālās balvas un iegūtie kausi tiek nogādāti uz skolām pēc pasākuma. Šogad galvenās balvas nodrošināja Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā un Rīgas domes aģentūra “Rīgas Enerģētikas aģentūra” ar ERAF projekta “cities.multimodal” atbalstu. Kopvērtējuma uzvarētāji “Saules komanda” balvās saņēma planšetdatorus un ar Saules paneļiem lādējamus portatīvos akumulatorus, katram komandas dalībniekam. Rīgas Brīvosta nodrošināja balvas visiem ūdenstransporta modeļu autoriem, bet LU Cietvielu fizikas institūts un Latvenergo - pilnīgi visiem dalībniekiem. Atsevišķo klašu modeļu uzvarētājiem vērtīgas balvas nodrošināja MikroTik un SEB, savukārt L’Oreal Baltic nosūtīs speciālu sveicienu Princesītēm no Strenču pamatskolas.
Šī gada konkursa informatīvie sadarbības partneri bija Izglītības un zinātnes ministrija, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija un Rīgas Domes Izglītības, Kultūras un Sporta departaments.
Paldies konkursa organizatoriem un visiem dalībniekiem, kuri, neskatoties uz attālināto pasākuma norisi, tomēr piedalījās un pievienojās “Saules kausa” draugu lokam.
Tiksimies 2022. gadā!