Foto

Aicinām uz rakstu krājuma „Valodas prakse: vērojumi un ieteikumi” Nr. 14 atvēršanu

Populārzinātnisku rakstu krājuma 14. laidiens sagatavots Latvijas jubilejas gadā, tāpēc tematiski saistīts gan ar latvisko un latvietību, gan ar skaitli 100 un latviešu valodas lietojumu senāk un mūsdienās. Tā logo varētu būt „Svinam Latviju!”.

Krājuma rakstos autori pievērsušies dažādām tēmām, tās aplūkojot 100 gadu šķērsgriezumā. Tā skatīts gan vārdu ar sakni latv- izmantojums presē divdesmitā gadsimta sākumā un beigās, gan demogrāfiskās situācijas pārmaiņas Latvijā, kā arī latviešu valodniecības attīstība 100 gadu laika posmā. Autori šķetinājuši arī  jautājumus, kas saistīti ar valodas lietojumu presē un interneta vidē, piemēram, analizējot metonīmijas lomu laikrakstos, kā arī  komunikāciju tehnisko iespēju, saziņas paradumu un valodas lietojuma kvalitātes maiņu mūsdienās. Salīdzinošā aspektā vērtēti Jāņa Endzelīna ieteikumi valodas prakses jautājumos Latvijas valsts tapšanas sākumposmā un mūsdienu latviešu valodā, aplūkots arī latviešu valodas tiesiskais regulējums mūsdienās. Nodaļa „Leksika: vārdu simti” veltīta simts biežāk lietotajām leksēmām latviešu valodā – izplatītākajiem lietvārdiem, uzvārdiem, personvārdiem, vietvārdiem, kā arī apskatīti pasākumi un projekti, kas veltīti valsts jubilejai un kuru nosaukumā ir iekļauts skaitlis 100.

Krājumu papildina arī valodas konsultāciju sadaļa, informācija par LZA Terminoloģijas komisijas un Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisijas aktualitātēm, kā arī īss pārskats par latviešu valodas jautājumiem veltītajām izdotajām vārdnīcām, rokasgrāmatām, tiešsaistes lietotnēm u. c. uzziņu materiālu un ziņas par autoriem.

Rakstu krājumā aplūkotas aktualitātes, jauninājumi un sasniegumi, kas raksturo latviešu valodas daudzveidību, ieskicētas mūsdienu tendences, diskutējami jautājumi, kā arī sniegti lietderīgi ieteikumi ikvienam, kas vēlas dziļāk un plašāk iepazīt latviešu valodu un pilnveidot tās lietojuma kvalitāti.

Rakstu krājumu iespējams iegādāties Latviešu valodas aģentūrā.

Rīt, 19. jūnijā, aicinām interesentus uz rakstu krājuma atvēršanu, kas notiks Latviešu valodas aģentūras gada pārskata seminārā ES mājā, Rīgā, Aspazijas bulvārī 28, 1. stāvā.

Precīzāka informācija:

Marta Balode,

Latviešu valodas aģentūras projektu vadītāja

e-pasts: marta.balode@valoda.lv,

tel. 67201686

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit