Foto

Brīvības pieminekļa izgaismošana tiks svinīgi atklāta 18. novembrī

Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā, 18. novembrī, plkst. 19.30 tiks svinīgi izgaismots Latvijas tautas brīvības un vienotības simbols – Brīvības piemineklis. Kas reiz veidots un atjaunots par tautas ziedojumiem, valsts svētkos tiks gaismā celts par tautas līdzekļiem. Brīvības pieminekļa izgaismošanas atklāšana būs vērojama Latvijas Televīzijas tiešraidē LTV1 kanālā.

2018. gada nogalē domubiedru grupa bijušā Valsts prezidenta Valda Zatlera vadībā dibināja Brīvības pieminekļa izgaismošanas fondu. Fonda mērķis bija nodrošināt Brīvības pieminekļa izgaismošanu – projekta izstrādi, projektēšanu un apgaismojuma uzstādīšanu. Lai izgaismotu Brīvības pieminekli, fonds uzsāka labdarības kustību “Gaisma mūsu brīvībai!”, aicinot ikvienu ziedot un kļūt par brīvības gaismas draugu. Reiz celts un atjaunots par tautas ziedojumiem, piemineklis gaismā tiks celts par tautas līdzekļiem. Šogad, 2021.gada 18.novembrī fonda misija būs īstenota un Latvijai pasniegta dāvana – gaismā celts mūsu tautas brīvības un vienotības simbols.

Aicinām ikvienam Latvijas iedzīvotāju novērtēt šo unikālo dāvanu – diennakts tumšajā laikā izgaismotu Brīvības pieminekli.  Izgaismošanas brīdis būs skatāms Latvijas Televīzijas tiešraidē, LTV1 kanālā no plkst. 19:30 līdz plkst. 20:00. Septiņu minūšu īpaši izgaismošanai radītas mūzikas un gaismas performance mīsies ar stāstiem par Brīvības pieminekļa izgaismošanu un vēsturiskiem mirkļiem.

Brīvības piemineklī ietvertās vērtības atklāsies gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Gaisma ir centrālais šī notikuma medijs, kam spēcīgs papildinājums ir Imanta Kalniņa dziesma “Mēs tie, kas ilgi tumsā dzīvojuši” jaunā aranžijā, ko veidojuši mūziķi Juris Vaivods, Uldis Cīrulis un Laima Jansone. Šis septiņu minūšu garais skaņdarbs skaniski ataino Brīvības pieminekļa sasaisti ar pagātnē radīto, laiku laikos apliecināto un šodienas stiprināto tautas likteņstāstu, atgādinot, ka mūsu personiskie un kopīgie vērtību pamati ir jātur dzīvi gan šodienā, gan tuvākā un tālākā nākotnē.

Klātienē Brīvības pieminekļa mākslinieciskā izgaismošana būs skatāma līdz pat plkst. 22:45, skaņas un gaismas performance septiņu minūšu garumā tiks atkārtota ik pa 15 minūtēm. Aicinām iedzīvotājus būt sociāli atbildīgiem, nepulcēties un ievērot visus valstī noteiktos ierobežojumus saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību.

"Brīvības piemineklis ir Latvijas nākotnes stāsts par pagātnes notikumos atspoguļotām tautas pamatvērtībām. Līdz ar Brīvības pieminekļa radīšanu un atklāšanu 1935. gadā, dzima solījums tuvākajā laikā mūsu dzimtenes un brīvības simbolu izgaismot ar jaunākās tehnoloģijas aprīkojumu. Tas brīdis ir pienācis! Šī solījuma īstenošana šodien ir dāvana Latvijai un iespēja mūsu simbolam mirdzēt kā zvaigznei tumšākajās gada stundās”, stāsta režisors Juris Jonelis.

“Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonds, atklājot Brīvības pieminekļa izgaismošanu, ir sasniedzis savu sākotnējo mērķi. Tomēr iesaistītie domu biedri turpinās darboties, lai risinātu citus jautājumus, kas saistīti ar Brīvības pieminekli – sekojot, lai tiktu pienācīgi nodrošināta Brīvības pieminekļa apsaimniekošana un sakārtota Brīvības pieminekļa apkārtne”, stāsta Brīvības pieminekļa izgaismošanas idejas autors Valdis Zatlers.

Brīvības pieminekļa izgaismošanas atklāšanas skaņas un gaismas performance

2021. gada 18. novembrī, plkst.19:30 LTV1 tiešraidē

Režisors Juris Jonelis
Gaismu režisors Māris Kalve
Gaismu uzstādīšana un programmēšana SIA "Kompānija NA", gaismu inženieris Normunds Bļasāns
Muzikālais skaņdarbs Imanta Kalniņa dziesma "Mēs tie, kas ilgi tumsā dzīvojuši" (3.daļa no Saulgriežu cikla) jaunā aranžijā, teksta autors Olafs Gūtmanis

Aranžētāji: Juris Vaivods, Uldis Cīrulis, Laima Jansone
Izpildītāji: Laima Jansone (kokle, kantele), Edgars Kārklis (dūdas), Juris Vaivods (sintezators), Uldis Cīrulis (elektronika), Kaspars Zemītis (akustiskā ģitāra, elektriskā ģitāra), Jānis Apeinis (vokāls, solo), a cappella vokālā grupa "Latvian Voices" (sieviešu balsis, piedziedājums), vīru kopa "Vilki" (vīru balsis, piedziedājums)
Skaņu režisors: Aigars Grāvers
Ieraksta producents: Juris Vaivods

Projekta mākslinieciskās realizācijas koordinatore Monta Brūvere
Latvijas Televīzijas tiešraides režisore Liene Žeimunde, arhīva materiālu montāžas režisore Zane Gargāžina, izpildproducente Žanete Ostreiko

Sīkāka informācija par Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonda paveikto, aplūkojams mājas lapā www.brivibaspiemineklis.lv