Piecas Eiropas pilsētas sekos Rīgas piemēram – veidos NVO namus

2018. gada  decembra sākumā URBACT programmas Uzraudzības komitejas sēdē tika apstiprināta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta labās prakses pārneses projekta “Rīgas NVO nams - nevalstisko organizāciju un pašvaldības sadarbības platforma" (ACTive NGOs) 2. fāze. Tas ir starts pieredzes apmaiņas un sadarbības tīkla veidošanas ceļojumam 2 gadu garumā, kurā Rīga kā vadošais partneris sadarbosies ar 5 Eiropas pilsētām.  

Rīgas pilsētas pašvaldība projektā ACTive NGOs iesaistījās 2018. gada pavasarī, lai apzinātu citu Eiropas pilsētu pašvaldību iniciatīvas sadarbībai ar nevalstisko sektoru.  Savukārt Sirakūzas (Itālija), Santa Pola (Spānija), Dubrovnika (Horvātija), Espo  (Somija) un Braitona (Lielbritānija) projekta gaitā, ņemot vērā vietējo kontekstu, sekos Rīgas piemēram un ar NVO nama piemēra palīdzību veidos stabilas NVO atbalsta un sadarbības platformas.

URBACT programma kā darba metodes atbalsta tīklošanos, pieredzes apmaiņu, zināšanu apguvi un dalīšanos ar zināšanām gan vietējā, gan starptautiskā mērogā. Nozīmīgākās projekta aktivitātes būs starptautiskās mācību vizītes un semināri, kuru saturs būs veltīts, izpētot un iedziļinoties kādā NVO un pašvaldībām aktuālām tēmām un savstarpēji apzinot labās prakses un praktiskos piemērus, mācoties vienam no otra. Vietējā mērogā katrā pilsētā darbosies vietējās atbalsta grupas, kuru uzdevums būs līdzdarboties, piedalīties semināros un iegūtās zināšanas pielietot dzīvē.

Partnerpilsētas projektā veidos Labās prakses pārneses plānus, kā izveidot NVO namus. Šai ziņā vietējās atbalsta grupas darbosies kā galvenais palīgs pašvaldībām, lai, izpētot dziļāk vietējo situāciju, iedzīvinātu tieši tos Rīgas NVO nama darbības principus, kas ir vispiemērotākie un lietderīgākie katrā no pilsētām.

Arī Labās prakses piemērs – Rīgas NVO nams būs ieguvējs, jo kopā ar vietējās atbalsta grupas dalībniekiem – NVO, pašvaldības departamentu un citu iestāžu pārstāvjiem apspriedīs idejas un priekšlikumus, lai pilnveidotu NVO nama darbību.

Lai apkopotu pieredzi un dalītos ar vērtīgākajām atziņām, ieviešot un pārņemot NVO nama idejas, katra pilsēta veidos Labās prakses pārneses dienasgrāmatas, arī īsi video atspoguļos šo gaitu. Šie materiāli, arī dažādi pārskati, ieteikumi un praktiski piemēri kalpos par pamatu Rokasgrāmatai, kas tiks izdota projekta noslēgumā. Tā būs vērtīga padomu krātuve tiem interesentiem, kuriem ir vēlme iedzīvināt un attīstīt NVO nama ideju savās pilsētās un pašvaldībās. 

Projekta ACTive NGOs sauklis vēsta – “Aktīvas NVO – spārni, kas stiprina iedvesmo iedzīvotājus!”. Iecerēts, ka projekta gaitā iedvesmu gūs sadarbības partneri un visi projektā iesaistītie!

URBACT ir 2002. gadā dibināta Eiropas Teritoriālās sadarbības programma, kas atbalsta ilgspējīgu un integrētu pilsētvides attīstību pilsētās visā Eiropas Savienībā, Norvēģijā un Šveicē. URBACT ir kohēzijas politikas instruments, kuru līdzfinansē Eiropas Komisija (ERAF) un dalībvalstis/partnervalstis. Ar tīklošanos, pieredzes apmaiņu, zināšanu apguvi un dalīšanos ar zināšanām, URBACT programma atbalsta pilsētpolitikas veidotājus un īstenotājus visos pārvaldes līmeņos.

Projektu Latvijā īsteno Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.

Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības URBACT III (2014-2020) programmas ietvaros un tiek finansēts ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (85%) un Rīgas pašvaldības (15%) finansējumu.

Projekta kopējais budžets: 541 955,53, Rīgas daļa 134 406,20 EUR.

Informācija par URBACT III (2014-2020) programmu:  www.urbact.eu

Informācija par projektu Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta mājas lapā: http://iksd.riga.lv/lv/rd-iksd/projekti?target=14

Informācija par projektu sociālajos tīklos: /Facebook: ACTiveNGOs / Twitter: @ACTive NGOs /Instagram:  active.ngos