Informācija sakarā ar koronavīrusa Covid-19 izplatību

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), ievērojot Pasaules Veselības organizācijas (PVO) rekomendācijas regulāri aktualizē informāciju iedzīvotājiem saistībā ar jaunā koronavīrusa „Covid-19” izplatību un piesardzības pasākumiem.

Lai sniegtu atbildes uz dažādiem iedzīvotāju jautājumiem saistībā ar Covid-19 un tā dēļ izsludināto ārkārtējo situāciju valstī, Valsts kanceleja sadarbībā ar uzņēmumu Tet ir izveidojusi vienotu bezmaksas informatīvo diennakts tālruni 8345.

Vienotā tālruņa galvenais uzdevums ir palīdzēt iedzīvotājiem labāk orientēties informācijā, kas saistīta ar Covid-19, un palīdzēt saprast, kurā iestādē vērsties pēc palīdzības. Zvani uz informatīvo tālruni 8345 tiks pieņemti, sākot no 24. marta plkst. 14.00. Jautājumi tiks pieņemti gan latviešu, gan krievu valodā; galvenais nosacījums – zvanītājam jāatrodas Latvijas teritorijā.

Ārzemēs esošie neskaidros jautājumus aicināti risināt, sazinoties ar konsulāro palīdzību.

Īpaši sagatavoti operatori, kurus būs iespējams sazvanīt pa bezmaksas tālruni 8345, sniegs atbildes uz iedzīvotāju biežāk uzdotajiem jautājumiem. Ja iedzīvotāja uzdotais jautājums būs ārpus biežāk uzdoto jautājumu loka vai arī iedzīvotājam būs nepieciešama detalizētāka informācija, operators zvanītāju savienos ar atbildīgās institūcijas kontakttālruni (izņemot operatīvo dienestu tālruņus 110, 113 un numuru 8303, pa kuru var pieteikt analīzes pacienti ar SPKC noteiktajiem viegliem saslimšanas simptomiem – uz šiem numuriem kā līdz šim iedzīvotājam joprojām jāzvana pašam). 

Uz tālruni 8303 aicināti zvanīt pacienti, lai pieteiktos valsts apmaksātu COVID-19 analīžu veikšanai. Uz šo tālruni jāzvana tiem cilvēkiem, kuri ir atgriezušies no ārzemēm un kuriem 14 dienu laikā pēc atgriešanās ir parādījušies viegli saslimšanas simptomi (paaugstināta temperatūra, klepus, rīkles iekaisums), kā arī SPKC epidemiologu noteiktajām kontaktpersonām ar saslimšanas simptomiem. Savukārt uz ārkārtas tālruni 113 turpmāk jāzvana tikai tajos gadījumos, kad slimības simptomi ir smagi (ļoti augsta temperatūra, elpas trūkums).

Atsevišķs tālruņa numurs ieviests, lai nenoslogotu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ārkārtas tālruni 113 un novērstu risku, ka to nevar sazvanīt cilvēki dzīvībai kritiskās situācijās.

Daudzās valstīs, arī Latvijā, ieviesta ārkārtas situācija, kuras laikā noteikti ievērojami ierobežojumi attiecībā uz pārvietošanos un pulcēšanos.

Aktuālākajai informācijai var sekot SPKC mājaslapā vai plašsaziņas līdzekļos, izvērtējot avotu uzticamību.
Iedzīvotāji stingri aicināti pēc atgriešanās no ārzemēm 14 dienas pavadīt mājās pašizolācijā vai karantīnā.

Ja ir radušies kādi jautājumi saistībā ar "Covid-19", iedzīvotāji aicināti zvanīt Slimību profilakses un kontroles speciālistiem uz telefona numuru 67387661 (darba dienās, no pulksten 08:30 līdz 17).
Kā norāda SPKC, atgriežoties no ceļojuma vai darba komandējuma no ārzemēm, vismaz 14 dienas nepieciešams novērot savu veselību, izvairoties no sociālajiem kontaktiem. Ieteicams vismaz divas reizes dienā ar termometru mērīt savu ķermeņa temperatūru. Personām, kurām 14 dienu laikā pēc atgriešanās no ārzemēm ir parādījušies viegli saslimšanas simptomi – paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, – ir jāzvana uz tālruni 8303 un jāseko medicīnas personāla norādījumiem!

Lūdzam pievērst uzmanību norādījumiem un stingri ikdienā ievērot šādus piesardzības pasākumus:
 Ievērot personīgo higiēnu;
 Bieži mazgāt rokas (ar siltu ūdeni un ziepēm vismaz 20 sekundes), īpaši pēc kontakta ar slimiem cilvēkiem vai viņu apkārtējo vidi;
 Ievērot distanci vismaz 2 metrus no cilvēkiem;
 Klepojot un šķaudot, izmantot vienreiz lietojamās salvetes un pēc tam nomazgāt rokas;
 Izmantot roku dezinfekcijai (ja nav pieejams silts ūdens un ziepes) speciāli tam paredzētus roku dezinfekcijas līdzekļus, kas satur ne mazāk kā 60 % alkohola.
 Jāizvairās no cilvēkiem, kuri izskatās apslimuši;
 Jāvairās aiztikt acis, deguns un mute ar nemazgātām rokām;
 Īpaši svarīgi nomazgāt rokas pēc labierīcību apmeklējuma, pirms ēšanas un pēc klepošanas, šķaudīšanas vai deguna izšņaukšanas.
  Nodrošināt regulāru telpu vēdināšanu;
 Mazgāt un dezinficēt bieži lietojamās virsmas (piemēram, durvju rokturus, galda virsmas, tastatūras un tml.);