Latvijas simtgade: 30 notikumi, kurus nedrīkst palaist garām

 
 

1.Kampaņa „Mazais 100gades pilsonis”
2017. gada 27. februāris – 2018. gada 1. decembris

Kampaņā „Mazais 100gades pilsonis” divu gadu laikā tiks iesaistīti vismaz 1200 Rīgas pilsētas skolu jaunieši. Visas klases, kuras piedalīsies projektā , saņems „Mazā 100gades pilsoņa” klases sertifikātu. Projekta uzdevums ir panākt, ka vairākās Rīgas skolās ir „Mazā 100gades pilsoņa” klase – jauniešu kopums, kuri ir iepazinuši, ko nozīmē būt pilsoniski aktīvam un īstenojuši vismaz vienu pilsoniskās iniciatīvas aktivitāti.

2.Vides objekts „Goda vārti”

2018. gada 18. janvāris – 2019. gada decembris.
Brīvības bulvāra un Elizabetes ielas krustojums.

Vides mākslas objekts „Goda vārti” Brīvības bulvāra un Elizabetes ielas krustojumā ir Rīgas veltījums Latvijai jubilejā, tas veidots kā virtuāls piemineklis – vēstījums laikam, cilvēkiem, sajūtām, notikumiem un vēsturei. Objekts ir konceptuāli jauns pilsētvides noformējums, kas ar mūsdienīgu tehnoloģiju palīdzību ļauj pieminekļa saturu regulāri mainīt. Vides mākslas objekts saturiski atspoguļo nozīmīgākos valsts simtgades pasākumus. Vārtu vizuālo saturu plānots eksponēt ilgtermiņā, katru mēnesi stāstot citu stāstu. „Goda vārtu” virtuālajam vēstījumam un tā mainībai varēs sekot sociālā medija „Instagram” kontā www.instagram.com/godavartisimtgadei.

3.Vides objekts „Laika ādere”

2017. gada 18. novembris – 2018. gada 18. novembris.
Rīga, Jēkaba laukums.

Vides mākslas objekts „Laika ādere” Rīgā, Jēkaba laukumā, skaita laiku līdz Latvijas valsts simtgadei. Objektu veidojuši arhitekte Kristīne Bērza, mākslinieki Oskars Bērzs un Atis Izands, to izstrādājusi SIA „Kob Art”. Vides objekta veidotāji stāsta: „„Laika āderes” simbols ir ceturtā dimensija: laiktelpa un cilvēku enerģija, kas to veido. Tā simbolizē pagātni, tagadni un nākotni. Tā ir Latvijas laika simbols, kas bez cilvēka nevar būt pilnīgs. „Laika ādere” ir kā maģisks gaismas sveiciens Latvijas iedzīvotājiem valsts simtgadē, kas ļauj katram izjust savu nozīmību un piederību, izejot caur ceturto dimensiju, jo tieši cilvēka enerģija ir tā, kas to iededz un liek tai spīdēt spožāk”.

4.Jauniešu iniciatīvu programma

2018. gada janvāris – decembris

IKSD Sporta un jaunatnes pārvaldes rīkotais projektu konkurss par bezmaksas brīvā laika aktivitāšu organizēšanu jauniešiem vasarā, kā arī jauniešu iniciatīvu konkurss, tiks papildināti ar jaunām tematiskām prioritātēm, kas saistītas ar Latvijas simtgadi. Jauniešiem būs iespēja labāk iepazīt Latvijas vēsturi un sniegt ieguldījumu savas apkārtējās vides sakopšanā, gatavojoties valsts simtgadei. 2017. gada rudenī ar dažādas formas un mēroga aktivitātēm veikta Rīgā dzīvojošo jauniešu interešu un viņiem nozīmīgu problēmjautājumu izpēte. Ņemot vērā gūto informāciju un uzklausītos viedokļus, 2018. gada 25. janvārī plānots Rīgas jauniešu forums „Mana!Rīga”, kurā tiks diskutēts par iespējām aktivizēt jauniešu līdzdalību pilsētas dzīvē un pilnveidot pašvaldības jaunatnes politiku. Forums sniegs savu ieguldījumu arī Rīgas darba ar jaunatni programmas 2014.-2018. gadam īstenošanas izvērtēšanā un jauna plānošanas dokumenta prioritāšu noteikšanā.

5.Jaunrades projekts grāmatas veidošanai „Mūsdienu latviešu tautasdziesmas”

2018. gada janvāris – novembris

Projekts aicina Rīgas bērnus un jauniešus iesaistīties laikmetīgas dzejas sacerēšanā, darbus veidojot latviešu tautasdziesmu formā un stilistikā, pierādot, ka latviešu tautasdziesmu forma un stilistika nav tikai vēsturiska vērtība, bet var kalpot arī kā jaunrades izpausme mūsdienās. Darbu atlase, grāmatas rediģēšana, maketēšana un druka tiks veikta 2018. gadā. Grāmatas atvēršanas pasākums plānots Patriotiskā mēneša laikā 2018.gada novembrī.

6.Starpdisciplināra mākslas izstāde „CILME/audums kā koncepcija un materiāls Latvijas identitātē”

2018. gada 2. februāris –18. marts.
Izstāžu zāle „Rīgas mākslas telpa”

Starpdisciplināra mākslas izstāde. Projekts „CILME/audums kā koncepcija un materiāls Latvijas identitātē” ir tā veidotāju stāsts par savas valsts identitāti, tās spēkiem un vājumu, personības šķautnēm, priekiem un likstām, kas iezīmē mums raksturīgos vaibstus un turpina radīt jaunus un motivējošus stāstus par Latviju. Projekta programmā iekļautas izglītojošas lekcijas, radošās darbnīcas bērniem, satikšanās ar māksliniekiem, kā arī kataloga un īsfilmas radīšana. Plašāka informācija: http://makslastelpa.lv .

7.Tīmekļa vietnes „100 gadi vienā dienā” atklāšana

2018. gada marts

Sadarbībā ar nozares speciālistiem un Rīgas labākajiem gidiem, tiks izstrādāti ekskursiju maršruti „100 gadi vienā dienā”, kurā iekļautas Latvijas pēdējo 100 gadu vēsturē nozīmīgākās vietas un celtnes. Informācija būs izvietota tīmekļa vietnē

8.Festivāls skolēniem „No pagātnes uz nākotni: Rīgas skola, skolotāji un skolēni 100 gados un turpmāk”

2017./2018. mācību gads, noslēgums – 2018. gada 26. aprīlī

Festivāls skolēniem „No pagātnes uz nākotni: Rīgas skola, skolotāji un skolēni 100 gados un turpmāk”. Festivālā piedalās Rīgas vispārējo izglītības iestāžu – sākumskolu, pamatskolu un vidusskolu skolēni ar mērķi stiprināt piederību savai klasei, skolai un pilsētai, izzinot savas skolas vēsturi vai veidojot nākotnes skolas redzējumu. Festivālā skolēni attīstīs iztēli, fantāziju, radošumu, prasmi sadarboties un komunicēt, izvēloties kādu no radošās izpausmes veidiem: mūziku, literatūru, vizuālo mākslu, fotomākslu, deju vai teātri. Pieteikšanās līdz 2018. gada 22. februārim. Plašāka informācija www.riimc.lv

9.Fotoizstāde „Seno tradīciju turpinājums mūsdienās”

2018. gads aprīlis – jūlijs. Rīgas domes foajē.

Fotoizstāde „Seno tradīciju turpinājums mūsdienās”, kurā fotogrāfe Ieva Čīka izstādīs 25 – 30 lielformāta fotogrāfijas. Fotoizstāde atspoguļos to, kā latviešu senās tradīcijas Rīgā ir saglabājušās līdz mūsdienām. I. Čīka ir viena no četriem aģentūras LETA fotogrāfiem, kas 2009. gadā apbalvota ar diplomu par pašaizliedzību, pildot žurnālista profesionālos pienākumus, profesionāli atspoguļojot 13. janvāra notikumus Vecrīgā. Fotogrāfe ir gadskārtējā Latvijas Žurnālistu savienības konkursa „Žurnālistikas cerības 2013” laureāte.

10.Fotoizstāde „Brīvības piemineklis – veltījums Latvijai”

2018. gada 27. aprīlis – 20. maijs.
Rīgas Sv. Pētera baznīca

Fotoizstādē „Brīvības piemineklis – veltījums Latvijai” tiks apkopotas arhīvos glabātās fotogrāfijas, kas vēsta par dažādiem Latvijas valsts vēstures notikumiem, kas risinājušies pie Brīvības pieminekļa – tā atklāšana, svinīgās ceremonijas, sabiedriski pasākumi, svētki. Izstāde veltīta nacionālās pašapziņas simbolam – Brīvības piemineklim. Plašāka informācija: http://peterbaznica.riga.lv

11.Jauniešu iniciatīvas projekts „Izglītības iestāžu teritoriju apzaļumošana”

2018. gada aprīlis – oktobris

Projekta mērķis ir veicināt bērnu un jauniešu, viņu vecāku, pedagogu un skolēnu pašpārvaldes līdzdalību savas izglītības iestādes teritorijas apzaļumošanā un piederības sajūtas radīšanā savai skolai, pilsētai un valstij, gaidot Latvijas valsts simtgadi. 2018. gadā Rīgas pilsētas pašvaldības vispārējās pamatizglītības un vidējās izglītības iestādes, kas vēlas apzaļumot savas izglītības iestādes teritoriju, varēs pieteikties projektā, saskaņā ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta 2017. gada 15. marta nolikumu Nr.32-nos „Jauniešu iniciatīvas projektu konkursa „Izglītības iestāžu teritoriju apzaļumošana” nolikums”. Plašāka informācija: http://www.izglitiba.riga.lv.

12.Pasākums „Brīvības ielas stāsti”

2018. gada 4. maijs

Latvijas Lielo pilsētu asociācijas iniciatīva, sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju. Latvijas valsts simtgadei veltīts pasākumu kopums, akcentējot reģionu lomu valsts attīstībā un mudinot izzināt reģionus. Norises vieta: Brīvības ielas deviņās republikas nozīmes pilsētās. Projekta norise Rīgā 4. maijā visas dienas garumā Brīvības ielā – sākot ar Brīvības pieminekli līdz pat Brīvdabas muzejam, – koncerti, sarunu forumi, akcijas, radošās darbnīcas, izstādes, utt.

13.Foto aleja „Ielas anatomija. Maskavas iela”

2018. gada 12. maijs – 31. oktobris.
Spīķeru kvartāls, Mazā Kalna ielas skvērs

Fotoizstāde, ko veido Jura Kalniņa un Arņa Kalniņu  fotogrāfijas – Maskavas ielas fotofiksācija, kas sākta 2005. gadā. Izstādes atklāšana 2018.gada 12. maijā  plkst. 12.15 Mazā Kalna ielas skvērā, vēsturiskajā Siena tirgū, Maskavas ielā 121b ,  pkst. 13.00 grupas Astro’n’out  koncerts

(Atbildīgais – Rīgas Austrumu izpilddirekcija)

14.Projekts „Radošie stropi Rīgai – Latvijai”

2018. gada maijs – septembris

2017. gadā veiksmīgi uzsākts projekts „Radošie stropi Rīgai – Latvijai” – izveidotas mobilas, pārvietojamas kultūrtelpas-izstāžu zāles Mežaparkā un Ķengaragā. Tās ir vietas, kur pilsētas iedzīvotāji satiekas un radoši realizējas kultūrā, mākslā un sportā, satiekas iedzīvotāji un pašvaldība, kur kopīgi gatavoties un svinēt Latvijas valsts simtgadi.

15.Svētku tematiskie lielformāta vides objekti

2018. gada maijs-decembris

Jauna dizaina mobilu, variējamu karogkonstrukciju izgatavošana karogu eksponēšanai. Karoglentu eksponēšana apkaimēs. Svētku tematisko lielformāta vides projektu idejās atspoguļosies: Latvijas valsts karogs, Latvijas kultūrvēstures notikumi, tradīcijas, dzīvā uguns.

16.„LĪGO, RĪGA! LĪGO, LATVIJA!”

2018. gada 21.-23. jūnijs, 11. novembra krastmalā.

Vērienīga vasaras saulgriežu svinēšana – 21. jūnijā Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica” noslēgums. (Plašāka informācija http://www.festivalbaltica.com) , 22. jūnijā – tradicionālais Zāļu tirgus Doma laukumā, 23., 24. jūnijā – Jāņu svinības.

17.Jaunrades projekts jauniešiem. A. Jansona mūzikls „Brīnumputns”

2018. gada 3. jūlijs 14.00 un 19.00 VEF Kultūras pils Lielā zāle

Pēc Annas Brigaderes pasaku lugas „Lolitas brīnumputns” motīviem. Libreta autors: Arnolds Auziņš. Dziesmu tekstu autors: Alberts Legzdiņš. Mūzikas autors: Andrejs Jansons. Vienmēr aktuālais stāsts par cīņu starp labo un ļauno, par cerību, mīlestību un patiesas draudzības spēku tiks pasniegts mūsdienīgi atraktīvā mūzikla formātā. Mūziklā lomas izpildīs ap 60 jauniešu vecumā no 16 līdz 25 gadiem. Projekts top sadarbojoties latviešu diasporai ASV un Latvijas organizācijām Rīgā un reģionos.  Projektā īpašs uzsvars ir likts uz to, ka mūzikla lomu atveidotāji būs gan latvieši, gan Latvijā dzīvojoši mazākumtautību jaunieši, gan jaunieši no latviešu diasporas ASV. „Brīnumputns” tiks izrādīts piecās dažādās Latvijas pilsētās – Cēsīs, Daugavpilī, Liepājā Rēzeknē un Rīgā, tādējādi bagātinot Latvijas simtgadei veltīto pasākumu programmu Rīgā un reģionos.

18.Pasākumu cikls „Rīga lepojas”. Stāsts par Rīgas skursteņslauķiem

2018. gada 28. jūlijs, Koka ēku renovācijas centrs „Koka Rīga”

Pasākumu ciklā „Rīga lepojas” organizācijas tiek aicinātas rīkot pasākumus, kuros tiek stāstīts par cilvēkiem, kuri ar savu darbu veidojuši Rīgas vēsturi, kultūru, tradīcijas un tikai Rīgai piemītošo šarmu un atpazīstamību.

19.RĪGAS SVĒTKI

2018. gada 17. – 19. augusts

Valsts simtajā gadskārtā –Rīgas svētki izskan izcilu Latvijas personību radošā mantojuma un valsts kultūras vēstures kontekstā. Svētku īpašais notikums ir Rīgas Latviešu biedrības 150 gadu svinības: trīs dienu garumā Vērmanes dārzā un Rīgas Latviešu biedrības namā atdzīvojas tuvākas un tālākas vēstures lappuses, atklājot svētku apmeklētājiem laiku pirms vairāk nekā gadsimta, kad tika dibināta Rīgas Latviešu biedrība. Kultūrvēsturiski fakti, izcilas personības teatrālās improvizācijās un brīvdabas ekrānu tēlos majestātiskā scenogrāfijā Vērmanes dārzā ļauj rīdziniekiem un viesiem iejusties 19. gadsimta vidus Rīgas notikumos un noskaņās.

20.Baltijas valstu simtgades svinības. Rīgas un sadraudzības pilsētu Viļņas un Tallinas kopprojekts

2018. gada 18. augusts. Rīga.

Kopprojekts paredz sadraudzības pilsētu orķestru koncertus, 18. augustā – Rīgā , 25. augustā Tallinā, 1. septembrī Viļņā.

21.Otrais Latvijas simtgadnieku salidojums

2018. gada 25. augusts, Rīga, Kultūras pils „Ziemeļblāzma”

Rīgas aktīvo senioru alianses iniciatīva – simtgadnieku – Valsts vienaudžu salidojums.

22.Fotoizstāde „Brīvības iela šodien un pirms 100 gadiem”

2018. gada septembrī – decembrī

Fotoizstāde „Brīvības iela šodien un pirms 100 gadiem” kā retrospekcijas sasaiste ar mūsdienām, vienlaicīgi izstādot Brīvības ielas dažādu vietu fotoprojekcijas – vienu pirms 100 gadiem uzņemtu un otru 2017. – 2018. gados uzņemtu. Brīvības iela ir Rīgas galvenā iela, tās garums ir vairāk nekā 12 km un tā stiepjas no Brīvības pieminekļa līdz Berģiem. Iela ar dažādiem nosaukumiem ir parādījusies jau 15. gadsimtā un, palēnām saplūstot ar seno tirdzniecības ceļu uz Vidzemi un Pleskavu, izveidojusies par tādu kāda tā ir šobrīd.

23.Projekts „Latvijas skolas soma”

2018. gada 6. septembris

Viens no nozīmīgākajiem LV100 projektiem ar kopējo finansējumu 13,5 milj., kurā 200 000 skolēniem ik gadu iespēja klātienē pieredzēt Latvijas vērtības un sasniegumus: izglītojošas ekskursijas un citus notikumus 1.-12. klašu skolēniem Latvijas vēstures, kultūras, dabas un inovāciju iepazīšanai. Atklāšanas pasākums Rīgā sadarbībā ar Kultūras ministrijas biroju „LV100”.

24.Baltijas valstu simtgades svinības. Baltijas valstu mākslinieku projektu programma Mūsdienu kultūras forumā „Baltā nakts 2018”

2018. gada 8.–9. septembris

Mūsdienu kultūras forumā „Baltā nakts 2018” plānots īstenot Latvijas, Lietuvas un Igaunijas mākslinieku darbu eksponēšanu pilsētvidē .

25.Rīgas Interešu izglītības centru projekts „Tā daļa manas Rīgas”

2018. gada 28. oktobris, VEF Kultūras pils

Rīgas interešu Izglītības iestāžu audzēkņi izzina un pēta savas apkaimes, mikrorajona apkaimi, vēsturi, tradīcijas, personības, iepazīstot un atklājot Rīgu. Oktobrī, kas ir Starptautiskais bērnu kultūras mēnesis, atspoguļo to izstādēs, teatralizētos uzvedumos, koncertos, radošajās darbnīcās un sporta aktivitātēs. Projekta devīze: ko bērni un jaunieši dod un vēl savai pilsētai, Rīgai?

26.Ceļojošās grāmatu izstādes „100 grāmatas bērniem” atklāšana

2018. gada oktobris

Ceļojošo grāmatu izstādi veido dažādu žanru latviešu autoru 100 bērnu grāmatas, izdotas laikā no 1918.-2017. gadam.

27.Projekta „Literārās pastaigas” atklāšanas pasākums

2018. gada oktobris

Projekta īstenošanas gaitā plānots izveidot piecus maršrutus – ekskursijas, par pamatu katram maršrutam izmantojot latviešu daiļliteratūras darbus, kuros nozīmīga loma ir Rīgai, tās ielām un namiem, personībām – literāram, vēsturiskam tēlam vai autoram.

28.Latvijas basketbola slavas aleja

2018. gada oktobris

Slavas aleja tiek veidota Daugavas sporta nama pieguļošajā teritorijā, paredzot laukuma seguma labiekārtošanas elementu atjaunošanu un tēlnieka Gļeba Panteļejeva izveidoto interaktīvo vides mākslas objektu kompozīcijas uzstādīšanu – skulptūru izcilai sporta personībai, „Sapņu komandas 1935” trenerim Valdemāram Baumanim un interaktīvu vides mākslas objektu „Basketbola slavas grozs”, kas simboliski stāstīs par Latvijas izcilāko basketbolistu, treneru un komandu spožākajiem sasniegumiem, motivējot jauniešus realizēt veselīgu un aktīvu dzīvesveidu un caur sportu attīstīties kā īsteniem Latvijas patriotiem.

29.Multimediāla izstāde „Latvijas varonis - no senatnes tagadnē”

2018. gada 2. novembris – 9.decembris

Projekta realizācijas gaitā tiks izveidota tīmekļa vietne mansvaronis.lv, ka arī izdots izdevums un izveidota izstāde ar šādu pašu nosaukumu. Lai atcerētos un pieminētu kaujās kritušos latviešu strēlniekus, viņu cīņu biedrus, apzinātos, kā sendienu notikumi un to dalībnieki sekmējuši Latvijas valsts izveidi, iedzīvotāji aicināti sniegt informāciju par saviem tuviniekiem, kuri cīnījās par Latvijas valsts izveidi, piedalījās Latvijas atbrīvošanas cīņās, padomju gados iestājās par Latvijas neatkarības atgūšanu; mūsdienās sargā valsti, piedaloties dažādas miera uzturēšanas misijās visā pasaulē. Iesūtītos materiālus un stāstus publicēs projektā ietvaros izveidotā tīmekļa vietnē - www.mansvaronis.lv , kas jau darbojas no 2017. gada oktobra, izdevumā un multimediālā izstādē.

30.Festivāls „Trīs zvaigznes”

2018. gada 9., 11., un 19.novembris

Festivālā trīs bezmaksas koncerti, veltīti valsts 100gadei: 9. novembrī LNB Ziedoņa zālē - koncerts „Latvija Imanta Ziedoņa un Ojāra Vācieša dzejā”,

11. novembrī - Lielajā Ģildē koncerts „Latviešu karavīru dziesmas”, 19. novembrī VEF kultūras pilī - koncerts „Tēvzemei un Brīvībai”.

31.Gaismas festivāls „Staro Rīga 2018”

2018. gada 16.- 19. novembris

Gaismas festivāls „Staro Rīga” tradicionāli krāšņo galvaspilsētu Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienas svinībās. Festivāls turpinās tradīciju Latvijas dzimšanas dienā vairot gaismu un dzīvespriecīgu kopības sajūtu, izgaismojot Rīgas ielas, skvērus, ēkas, parkus un laukumus. 2018. gadā noslēgsies Ausekļa un Jāzepa Vītola skaņdarba „Gaismas pils” rosinātā festivāla tematiskā līnija, kas iepriekšējos festivālos sākās ar tēmu „Gaismu sauca” turpinājās ar „Gaisma ausa”, „Uz zvaigznēm” un noslēgsies ar tēmu „Augšām cēlās Gaismas pils”.

32.Svētku pasākumu programma. Gaismas un mūzikas priekšnesums

2018. gada 18. novembrī

Svētku pasākumi pilsētvidē, pilsētas koncertzālēs un kultūras centros, t.sk. svinīgais pasākums un Valsts prezidenta uzruna pie Brīvības pieminekļa, svētku uguņošanas priekšnesums 11. novembra krastmalā. Valsts svētku simtgades programmā tiks veidots īpašs valsts jubilejai veltīts gaismas un mūzikas priekšnesums uz AB dambja un Daugavas akvatorijā. Līdztekus pirotehnikai tajā tiks izmantoti arī citi gaismas tehnoloģiju izteiksmes līdzekļi, kas kopā ar muzikālo materiālu veidos emocionālu un vizuāli krāšņu multimediālu stāstu.

33.Izdevums „Rīga Latvijas 100 gados”

2018. gada novembris

Izdevumā vizuāli un tekstuāli parādīta Rīgas attīstība, notikumi un loma Latvijas valsts attīstībā, Rīgas pilsētas pašvaldības pārvaldes sistēmas attīstība 100 gados. Grāmata sevī ietver papildinātu A. Caunes grāmatu par Rīgas priekšpilsētām pirms 100 gadiem.

34.Kultūras centru programma

2018. gada janvāris – decembris

Koncerti, izstādes un sarīkojumi pilsētas kultūras iestādēs. www.kultura.riga.lv