Marta sākumā URBACT projekta “ACTive NGOs” (Rīgas NVO nams - nevalstisko organizāciju un pašvaldības sadarbības platforma) ietvaros Rīgas NVO nama pārstāvji kopā ar pašvaldības kolēģiem un NVO pārstāvjiem devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Alūksni.
Alūksne ir pilsēta, kura, tāpat kā Rīga, šobrīd īsteno URBACT programmas projektu “Re-growCity” (Augoša pilsēta). Tāpat Alūksnē ar pašvaldības atbalstu ir izveidota spēcīga NVO mājvieta - Alūksnes novada Sabiedrības centrs.
Pasākuma ievadā klātesošos uzrunāja Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Fomins, iezīmējot Alūksnes pēdējo gadu sasniegumus, uzsverot projektu nozīmību un ieguldījumu, ko novada attīstībā sniedz rosīgās nevalstiskās organizācijas.
Alūksnes novada pašvaldības projektu vadītāja pastāstīja, kā alūksniešiem klājas, īstenojot projektu “Re-growCity”. Projekta mērķis ir attīstīt pop-up jeb īslaicīgā biznesa ideju, apgūstot Vācijas pilsētas Altenas labās prakses pieredzi vietējās ekonomikas atdzīvināšanā. Pop-up ir uz īsu brīdi vai sezonas laiku atvērts veikals, restorāns, galerija vai nomas vieta. Pop-up kustība var atdzīvināt pamestus pilsētas nostūrus, piešķirot tiem īpašu nokrāsu, aizvedot turp apmeklētājus. Pop-up idejas pamatā ir neieguldīt lielus finansiālus līdzekļus telpu labiekārtojumā, mārketinga aktivitātēs un dizaina izveidē.
Alūksnē pagājušā gada novembrī tika atklāts pirmais pop-up salons, kurā šobrīd veiksmīgi strādā divas uzņēmējas, kas sniedz šūšanas un skaistumkopšanas pakalpojumus. Šajā gadā projekta ietvaros paredzēta cieša sadarbība ar biedrībām, rīkojot labdarības tirdziņus un pasākumus, kopīgs darbs ar pop-up sociālās rehabilitācijas centru “Brīnummāja”, kā arī jaunu pop-up uzņēmēju iedrošināsana un atbalsts.
Rīgas pašvaldības pārstāvji iepazīstināja ar projekta “ACTive NGOs” ideju un jau notikušajiem pasākumiem. Akcentētas tika starptautisko semināru tēmas, kas ļauj gan sadarbības partneriem meklēt atbilstošākos veidus, kā attīstīt NVO nama ideju savās pilsētās, gan Rīgai veidot NVO nama filiāles modeli, kas rosinātu lielāku NVO iesaisti filiāles pārvaldībā. Tika pastāstīts arī par projekta gaitā tapušo NVO nama uzlabošanas plānu, par tajā iezīmētajiem virzieniem, kādi priekšlikumi jau ir īstenoti un kādi ir iesākti. Klātesošie dzirdēja arī atziņas, ko projekta vietējās atbalsta grupas dalībnieki, pateicoties projektam, atzinuši kā svarīgākās gan personīgai, gan organizāciju attīstībai.
Sekoja stāsts par Rīgas NVO namu, iepazīstinot alūksniešus ar tā darbību, izveides vēsturi un iespējām, ko NVO var tajā saņemt: izglītojošo, informatīvo, bezmaksas telpu atbalsts un organizāciju sadarbības un tīklošanās veicināšana. Klātesošie guva ieskatu par NVO namā darbojošos NVO loku, skaitu un pārstāvētajām jomām, kā arī pasākumiem, kādi notiek namā – gan NVO nama kolektīva, gan pašu organizāciju rīkoti.
Turpinājumā tika dots vārds pasākuma norises vietas – Alūksnes novada Sabiedrības centra saimniecei Dzintrai Zvejniecei, lai pastāstītu par tā darbību. Alūksnes novada Sabiedrības centrs ir ēka, ko pirms 8 gadiem Alūksnes novada pašvaldība nodevusi biedrībai „Alūksnes nevalstisko organizāciju atbalsta centrs”, lai tā uzturētu iespēju novada biedrībām, nodibinājumiem, reliģiskām organizācijām, arodbiedrībām, neformālajām iedzīvotāju grupām un aktīvajiem iedzīvotājiem pulcēties, mācīties un līdzdarboties sabiedriskajā dzīvē. Centrā pastāvīgi darbojas 7 organizācijas. Uz aktivitātēm centra telpās pulcējas vairāk nekā 40 NVO un dažādas sabiedrības grupas. Viesiem bija arī iespēja doties mazā ekskursijā un apskatīt centra mājīgās telpas, pie reizes ielūkojoties arī organizāciju dzīvē.
Savukārt biedrība “Alūksnes nevalstisko organizāciju atbalsta centrs”, kas dibināta 1998.gadā, ir viens no trim vecākajiem NVO atbalsta centriem Latvijas reģionos. Kā galvenās darbības jomas biedrībā izvirzītas: informācija, izglītība, brīvprātīgais darbs un arī Alūksnes novada Sabiedrības centra darbības organizēšana. Alūksnes novadā reģistrētas 197 biedrības, nodibinājumi vai reliģiskās organizācijas, Alūksnes pilsētā – 96. Klātesošie tika iepazīstināti ar interesantākajiem pasākumiem un aktivitātēm, kuru organizēšanā piedalījušās aktīvākās novada un pilsētas NVO, - “Aklais randiņš ar grāmatu”, Gardo zupu festivāls “Alūksnes smeķis”, “Labdarības bumbu dzīšana”, “Ziedotāju aplis” un citām. Kupls biedru pulks – 252 dalībnieki apvienojušies biedrībā “Alūksnes Invalīdu biedrība”. Tās pārstāvis vēstīja par daudzveidīgām aktivitātēm, ko biedrība organizē - radošajām nodarbībām, teātra pulciņu, sporta aktivitātēm, ziedojumu sadali un svarīgākā no visām – kopā būšana. Jauniešu NVO pārstāves dalījās ar pieredzi Aktīvo iedzīvotāju fonda projektā un kopienas veidošanas procesā.
Noslēgumā rīdziniekiem bija iespēja baudīt Alūksnes burvību, apmeklējot skaistas kultūrvēsturiskās vietas: Alūksnes bānīša ekspozīciju, Alūksnes Jauno pili un Pilssalu.
Pieredzes apmaiņas brauciens deva iedvesmu tā dalībniekam un skaidri parādīja, cik liela nozīme un spēks ir enerģiskiem iedzīvotājiem, aktīviem NVO pārstāvjiem, ieinteresētiem pilsētu pašvaldību pārstāvjiem, kas grib un prot sadarboties, kā rezultātā dzimst kopīgas idejas, notiek pasākumi un pilsēta attīstās!
Paldies par atsaucību un sirsnīgu uzņemšanu visiem alūksniešiem un jo īpaši Kristīnei Lācei, Dzintrai Zvejniecei un Aivaram Fominam!
Projektu Latvijā īsteno Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, tas norisinās URBACT labās prakses pārneses programmas ietvaros. Projekta gaitā Rīga kā vadošais partneris un 5 partnerpilsētas Eiropā veidos pieredzes apmaiņas un sadarbības tīklu.
Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības URBACT III (2014-2020) programmas ietvaros un tiek finansēts ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (85%) un Rīgas pašvaldības (15%) finansējumu.
Vairāk informācijas: https://urbact.eu/active-ngos, Facebook: ACTiveNGOs, Twitter: @ACTiveNGOs, Instagram: active.ngos