Medus ziņas no Rīgas Latviešu biedrības

Rīgas Latviešu biedrība (RLB) jau otro gadu uz RLB nama jumta uz Vērmanes dārza liepu ziedēšanas laiku izvietoja medus 3 bišu saimes – RLB Jumta bites.

Projekta mērķis bija radīt pozitīvu noskaņojumu un gaisotni sabiedrībā, aicinot sabiedrību domāt zaļi un “ārpus rāmjiem” pašā Rīgas  sirdī un pētīt bišu paradumus pilsētvidē, salīdzinot katra stropa ievāktos ziedputekšņu paraugus medū,  izsekot katras saimes izvēlētajiem maršrutiem Rīgas centrā, kas nekad iepriekš nav pētīts.

Šajā gadā 3 Jumta bišu saimes nepilnu trīs nedēļu laikā ievāca vairāk kā 65 kg medus no katra stropa, iegūtie medus paraugi tika nodoti Latvijas biškopības biedrības ekspertiem ziedputekšņu (botānisko) analīžu veikšanai, kā arī tika organizēta medus paraugu degustācija, lai izvērtētu to atšķirības.

Medus degustācijā piedalījās 53 RLB biedri un visi atzina, ka, neskatoties uz to, ka stropi tika novietoti uz RLB jumta vienlaikus, un to medus tika uzglabāts vienādos apstākļos, paraugi atšķiras gan vizuāli – pēc krāsas un tekstūras, gan arī pēc garšas. Pirmais medus paraugs bija gaišāks un sacukurojies, pārējie divi bja tumšāki un šķidras konsistences. Garšas ziņā  visiem paraugiem bija liepu medum raksturīgā mentola piegarša, tomēr katram medum bija sava pēcgarša.

Ziedputekšņu analīžu rezultāti uzrādīja iemeslu šādai dažādībai -  ka katrs medus paraugs satur atšķirīgu ziedputekšņu sastāvu  - pirmajā paraugā liepu ziedputekšņi bija tikai 26%, pārsvarā bija sarkanā āboliņa ziedputekšņi – 36,5%, lai gan Vērmanes dārza liepas bija tepat – deguna galā! Turpretī otrajā un trešajā medus paraugā liepu ziedputekšņi bija pārsvarā – vairāk kā 56%,  bet atsķirīgs bija pārējo ziedputekšņu sastāvs – piem. otrajā paraugā kā otrie pēc ziedputekšņu daudzuma bija atrodami  lauku pupas ziedputekšņi – 14,4%, bet trešajā paraugā – āboliņš 19.8%. Vēl medū bija atrodami suņburkšķu, gārsas, zirdzenes, pļavas pastinaka, savvaļas burkāna, zalkšu sūrenes, daglīša, kā arī ļoti nedaudz (3-15%) eļļas rapša, pērkones, tīruma sinejus, zvērenes un citu nektāraugu ziedputekšņi.

Iegūtos rezultātus lūdzām skaidrot Latvijas biškopības biedrības vadošajam pētniekam Jurim Šteiselim, jautājot, vai iegūtais Jumta bišu medus ir tīrs, un ar ko skaidrojama medū sastopamo ziedputekšņu dažādība:

“Vai Rīgā ievāktais medus ir tīrs - jā, cik to ļauj konstatēt konkrēto analīžu rezultāti! Ar ko izskaidrojama ziedputekšņu dažādība - patiesībā nebūtu nekāds pārsteigums, ka ziedputekšņu dažādība būtu krietni lielāka - bišu izlūki no katra stropa, ienesuma meklējumos dodas autonomi. No RLB nama bitēm sasniedzamā attālumā (2-3 km radiusā) atrodas zālāji un krūmāji Zaķusalā, Krasta ielā, Skanstes ielā un citur. Tas, ka medus paraugos var atrast tik lielu liepu putekšņu paraugu, lieliski apstiprina hipotēzi, ka biškopjiem ir vērts vest savas bites ganībās uz Rīgas centra parku liepām!”

Ņemot vērā augšminētos medus analīžu rezultātus, RLB  apsvērs iespēju turēt RLB namā bites visa gada garumā, kas dotu iespēju analizēt medus ienesumu ne tikai liepu ziedēšanas laikā, bet arī pārējā dravošanas sezonā, līdzīgi, kā drava, kas atrodas Parīzē Luksenburgas dārzā.     

Bišu saimes kopības ideja allaž ir iedvesmojusi cilvēku pulcēšanās ideju!

RLB jumta bišu projekta vadītāja  “bišu vērotāja”   Marija Heislere – Celma